2010 World Amateur Championships - IFBB



Overall Winner Jana Purdjakova

HeavyWeight
1   Jana Stockelova   (Czech Republic)
2   Simone Linay   (Germany)
3   Ewa Sedkowska   (Poland)
4   Sylvia Chavez   (Mexico)
5   Claudia DeAraujo   (Brazil)
6   Yvonne Van Der Horst   (Netherlands)
7   Sujad Zaharan   (Nicaragua)

LightWeight
1   Jana Purdjakova   (Slovakia)
2   Olga Puzanova   (Russia)
3   Rosita Trigila   (Italy)
4   Ana Paula DaSilva   (Brazil)
5   Natalia Dichkovskaya   (Ukraine)
6   Gergana Savova   (Bulgaria)
7   Sandra McLeod   (Canada)
8   Beatriz Membreno   (Nicaragua)

Junior
1   Melissa Geimer   (Germany)
1   Liliana Pall   (Romania)

Masters
1   Violette Schwarz   (Germany)
2   Elena Stasiukyniene   (Lithuania)
3   Natalia Vtyurina   (Russia)
4   Simone Linay   (Germany)
5   Eszter Berkes   (Hungary)
6   Nina Mathisen   (Norway)
7   Monika Slosrova   (Czech Republic)

Figure Overall Winner
Nina Furseth

Figure A
1   Nora Martinez   (Paraguay)
2   Bojana Vasiljevic   (Serbia)
3   Jana Kolbaska   (Slovakia)
4   Giada Simari   (Italy)
5   Isabelle Harnois   (Canada)
6   Tibis Araque   (Venezuela)
7   Sonia Martins   (Brazil)
8   Sara Picken-Brown   (Australia)
9   Brisa Michel Aguilar Ramirez   (Mexico)
10   Yandra Mota   (Mexico)
11   Blanca Lugo   (Mexico)
12   Maria Ramirez (2)   (Mexico)
13   Judith Cardenas   (Columbia)
14   Elizabeth Olmeda   (Mexico)
15   Carol Medina   (Peru)
-   Monica DeLaTorre   (Mexico)
-   Diana Iturbe   (Mexico)
-   Yadira Morales   (Nicaragua)
-   Kaoru Okamoto   (Japan)
-   Park Su Hee   (Korea)
-   Patricia Pena   (Chile)
-   Alejandra Rosa   (Argentina)
-   Anabel Salazar   (Mexico)
-   Nizana Solognier   (Aruba)

Figure B
1   Anna Szczotka   (Poland)
2   Olga Muntain   (Ukraine)
3   Rosimar Regina Lopes   (Brazil)
4   Kati Alander   (Finland)
5   Paula Adriana Frega Peredo   (Argentina)
6   Raquel Hernandez   (Spain)
7   Nelie Tsyshkevich   (Russia)
8   Michela Carazzato   (Italy)
9   Ann-Christine Klemo   (Norway)
10   Kati Raatikainen   (Finland)
11   Daniela Santarelli   (Paraguay)
12   Marina Ryabukhina   (Russia)
13   Daniela D'Emilla   (Italy)
14   Eridunnet Palacios   (Mexico)
15   Alicia Gutierrez   (Mexico)
-   Iveth Escarcega   (Mexico)
-   Jaana Kotkansalo   (Finland)
-   Ivana Molnarova   (Slovakia)
-   Shizuka Nakamura   (Japan)
-   Krisztina Nemeth   (Hungary)
-   Sindirela Pacas   (El Salvador)
-   Luciana Padilla   (Mexico)
-   Renata Richterova   (Czech Republic)
-   Dinah Salazar   (Venezuela)
-   Susetty Tabash   (Costa Rica)
-   Petra Urbánková   (Czech Republic)

Figure C
1   Natalia Mikhaylova   (Russia)
2   Katarzyna Kozakiewicz   (Poland)
3   Aline Oliveira   (Brazil)
4   Monika Korbova   (Slovakia)
5   Ekaterina Gamagina   (Russia)
6   Julia Shevchenko   (Russia)
7   Alma DeLaMadrid   (Spain)
8   Zdenka Gottvaldova   (Czech Republic)
9   Veronika Smardova   (Czech Republic)
10   Myriam Cantin   (Canada)
11   Ana Alvarez   (Aruba)
12   Veronica Granados   (Mexico)
13   Tuija Sinikunnas   (Finland)
14   Elisabet Haugsbo   (Norway)
15   Jackeline Añon   (Venezuela)
-   Jaqueline DeLaTorre   (Mexico)
-   Melanie Falvo   (Canada)
-   Susana Garcia   (Spain)
-   Olga Reyna   (Mexico)
-   Yekaterina Robacker   (Singapore)
-   Jayne Tingle   (United Kingdom)

Figure D
1   Nina Furseth   (Norway)
2   Tea Eriksen   (Norway)
3   Yevgeniya Prutskova   (Ukraine)
4   Liubov Dreskova   (Russia)
5   Melanie Gelbhaar   (Germany)
6   Anne Schilling   (Germany)
7   Patrycja Kozyra   (Poland)
8   Alessandra Barata Pinheiro   (Brazil)
9   Jaqueline Bandeira   (Spain)
10   Maeme Lacerda   (Brazil)
11   Natalia Kytseniuk   (Ukraine)
12   Renata Tichackova   (Czech Republic)
13   Jeanette Keith   (Aruba)
14   Lucia Doska   (Moldova)

Figure Masters
1   Dagmar Simmen   (Switzerland)
2   Raquel Hernandez   (Spain)
3   Tetiana Mikheychyk   (Ukraine)
4   Jorun Steine   (Norway)
5   Kristin Kristjansdottir   (Iceland)
6   Roberta Raguth   (Switzerland)
7   Svitlana Shabelna   (Ukraine)
8   Marli Rodriguez   (Brazil)
9   Andrea Csoban   (Hungary)
10   Ester Parisi   (Italy)
11   Sasha Herwing   (Canada)
12   Daniela Santarelli   (Paraguay)
13   Nina Mukhortova   (Russia)
14   Ekaterina Lyushakova   (Russia)
15   Eva Klappova   (Czech Republic)
-   Aylin Akbal   (Turkey)
-   Yordanka Bahchevanova   (Bulgaria)
-   Nuray Edebali   (Turkey)
-   Amalia Escobar Rodriguez   (Spain)
-   Anita Sandberg   (Norway)
-   Montserrat Valero   (Spain)

Figure Junior Overall Winner
Yulia Ushakova

Figure Junior Short
1   Jana Cernovska   (Czech Republic)
2   Cristina Chirita   (Romania)
3   Marianna Holbova   (Slovakia)
4   Tamara Chilikina   (Russia)

Figure Junior Tall
1   Yulia Ushakova   (Russia)
2   Natalia Gacka   (Poland)
3   Adela Ondrejovicova   (Slovakia)
4   Tatiana Tyumeneva   (Russia)
5   Eleja Lukyte   (Lithuania)
6   Sunniva Ronbeck   (Norway)

© MuscleMemory