2011 European Amateur Championships - IFBB



Overall Winner Hristomir Hristov

Super-HeavyWeight
1   Mikhail Sidorychev   (Russia)
2   Simone Constantini   (Italy)
3   Simone Marchi   (Italy)
4   Timucin Canel   (Turkey)
5   Dmitry Golubochkin   (Russia)
6   Bilgehan Koç   (Turkey)
7   Ivan Georgiev   (Bulgaria)
8   Yuliy Rusev   (Bulgaria)

HeavyWeight
1   Stefan Havlik   (Slovakia)
2   Miha Zupan   (Slovenia)
3   Vladimir Ashcheulov   (Russia)
4   Georgi Slavov   (Bulgaria)
5   Mohamed Bellahcene   (France)
6   Ralph Decelis   (Malta)
7   Enrico Frisinghelli   (Italy)
8   Hamit Gorkem Gursoy   (Turkey)
9   Gilbert Zammit   (Malta)
10   Thomas Kelstrup   (Denmark)
11   Dinko Zhelyazkov   (Bulgaria)
12   Jasmin Hodžić   (Bosnia)

Light-HeavyWeight
1   Ladislav Kuzder   (Slovakia)
2   Jakub Potocki   (Poland)
3   Mykola Karpuk   (Ukraine)
4   Erdal Utar   (Turkey)
5   Andrey Kosenko   (Russia)
6   Ridvan Koç   (Turkey)
7   Valentin Ignatov   (Bulgaria)
8   Abdel Nasser Al Ahmed   (Bulgaria)
9   Pavlo Prontenko   (Ukraine)
10   Adrian Krawczyk   (Poland)
11   Joseph Camilleri (2)   (Malta)

MiddleWeight
1   Zoran Kolevski   (Macedonia)
2   Viktor Shuminskyi   (Ukraine)
3   Petar Borisov   (Bulgaria)
4   Szymon Lada   (Poland)
5   Ofer Ran   (Israel)
6   Hennadiy Tkachenko   (Ukraine)
7   Stephen Borg   (Malta)
8   Faith Ceylan   (Turkey)
9   Sadik Inan   (Turkey)
10   Toshko Todorov   (Bulgaria)

Light-MiddleWeight
1   Hristomir Hristov   (Bulgaria)
2   Sergey Simonov   (Russia)
3   Eduard Derzapf   (Germany)
4   Cengizhan Iǧdir   (Turkey)
5   Giorgio Formisano   (Italy)
6   Miroslav Hanak   (Czech Republic)
7   Daniel Roshkov   (Bulgaria)

WelterWeight
1   Eugen Stoll   (Germany)
2   Valentin Razhankov   (Bulgaria)
3   Sergey Povreznyuk   (Russia)
4   Plamen Raikov   (Bulgaria)
5   Jan Sotak   (Slovakia)
6   Robert Hengler   (Germany)
7   Evgeny Gorokhov   (Russia)
8   Danijel Miklečić   (Croatia)
9   Radek Kosek   (Czech Republic)
10   Huseyin Akgali   (Turkey)
11   Burak Gullu   (Turkey)

LightWeight
1   Andrii Iarmola   (Ukraine)
2   Boris Gobel   (Germany)
3   Michal Wernerowski   (Poland)
4   Robert Horvat   (Croatia)
5   Miloš Disić   (Serbia)
6   Marcel Jasen   (Slovakia)
7   Petr Havlik   (Czech Republic)
8   Semen Vozmishchev   (Russia)
9   Andreas Assiotis   (Cyprus)
DQ   Gerasim Mladenov Dragnev   (BG) (had been 4th)
DQ   Mustafa Gyunai   (BG) (had been 1st)

BantamWeight
1   Tcvetan Tcvetanov   (Bulgaria)
2   Onur Uma   (Turkey)
3   Radoslav Angelov   (Bulgaria)
4   Andreas Jall   (Germany)
5   Petar Krbot   (Croatia)

Junior Overall Winner
Illia Bielousov

Junior - HeavyWeight
1   Illia Bielousov   (Ukraine)
2   Piotr Borecki   (Poland)
3   Rafal Kielkiewicz   (Poland)
4   Ahmet Sacarya   (Turkey)
DQ   Matteo Torresan   (Italy)

Junior - LightWeight
1   Yovko Tihov   (Bulgaria)
2   Burak Gullu   (Turkey)
3   Mateusz Janiszewski   (Poland)
4   Petru Visovan   (Romania)
5   Jure Rus   (Slovenia)
6   Radu Ulici   (Romania)

Masters Overall Winner
Jakub Potocki

Masters 40+ HeavyWeight
1   Sergey Cheremnykh   (Russia)
2   Andrzej Maszewski   (Poland)
3   Magnus Bess Juliusson   (Iceland)
4   Harald Seele   (Germany)
5   Thomas Holzer   (Germany)
6   Mutlu Peker   (Turkey)

Masters 40+ Light-HeavyWeight
1   Jakub Potocki   (Poland)
2   Andrey Evtukhov   (Russia)
3   Erich Beihl   (Germany)
4   Yusuf Evyurt   (Turkey)
5   Alfredo Remigio   (Spain)
6   Pedro Ameneiro   (Spain)
7   Erminio Marconi   (Italy)
8   Serdar Sariöz   (Turkey)
9   Zoltan Kelemen   (Hungary)

Masters 40+ MiddleWeight
1   Maurizio Minoccari   (Italy)
2   Hassan Maquine   (Spain)
3   Danilo Barbi   (Italy)
4   Francesco D'Angelo   (Italy)
5   Ramiz Akkurt   (Turkey)
6   Ahmet Latifoglu   (Turkey)

Masters 40+ LightWeight
1   Laszlo Gulyas   (Hungary)
2   Boris Gobel   (Germany)
3   Henryk Hryszkiewicz   (Poland)
4   Mario Augusto Hernandez   (Spain)
5   Vitaly Egorov   (Russia)
6   Juan Manuel Menendez   (Spain)

Masters 50+ HeavyWeight
1   Antonio Vergiani   (Italy)
2   Asko Kankainen   (Finland)
3   Jozef Sztankay   (Slovakia)
4   Turhan Sen   (Turkey)

Masters 50+ LightWeight
1   Michel Vossier   (France)
2   Zeki Zeka   (Turkey)
3   Mario Pace   (Malta)
4   Sergey Bublikov   (Russia)

Masters 60+
1   Bernard Cooper   (United Kingdom)
2   Manuel Valbuena   (Spain)
3   Ivan Horacek   (Czech Republic)
4   Miroslav Mraz   (Czech Republic)
5   Jan Piotr Olejko   (Poland)
6   Willi Neubauer   (Germany)
7   Mario Rolleri   (Italy)

Classic Overall Winner
Oleksandr Kyslyi

Classic Short
1   Tomas Lukac   (Czech Republic)
2   Piotr Zaniewski   (Poland)
3   Davut Solmaz   (Turkey)
4   Giancarlo LaPiana   (Italy)
5   Denis Titu   (Moldova)
6   Juan Manuel Menendez   (Spain)

Classic Medium-Short
1   Konstantin Paskalev   (Bulgaria)
2   Nicolae Cristea   (Romania)
3   Umut Isik   (Turkey)
4   Robert Kozielski   (Poland)
DQ   Denis Vdovichenko   (RU) (had been 4th)

Classic Medium
1   Przemysław Zokowski   (Poland)
2   Antonio Ludovico   (Italy)
3   Robert Jakovijevic   (Serbia)
4   Ugur Sezer   (Turkey)
5   Volkan Yalvaç   (Turkey)
6   Pavel Bartoinicek   (Czech Republic)
7   Vladimir Jovanović   (Serbia)
8   Kenneth Bugeja   (Malta)
9   Apostol Petkov   (Bulgaria)
10   Timur Seferov   (Bulgaria)

Classic Medium-Tall
1   Oleksandr Kyslyi   (Russia)
2   Alexander Kamenskiy   (Russia)
3   Pascal Wilhelm   (France)
4   Dawid Damasik   (Poland)
5   Giuseppe Brancaccio   (Italy)
6   Aris Hadjipanayi   (Cyprus)
7   Manuel Chalupka   (Austria)
8   Kamal Salem   (Netherlands)
9   Nikola Demo   (Croatia)
10   Murat Belen   (Turkey)
11   Nikolay Stoyanov   (Bulgaria)
12   Ivanov Kasapski   (Bulgaria)
13   Blaz Erjavsek   (Slovenia)
DQ   Volodymyr Podoliaka   (UA) (had been 8th)
DQ   Andrey Shmidt   (RU) (had been 2nd)

Classic Tall
1   Lubos Malinak   (Slovakia)
2   Harald Schober   (Austria)
3   Mustafa Özkan   (Turkey)
4   Sergii Gorenkov   (Ukraine)
5   Jonas Johansen   (Denmark)
6   Miroslav Kalich   (Czech Republic)
7   Peter Bella   (Slovakia)
8   Stephan Geiwagner   (Germany)
9   Herwig Steurer   (Austria)
10   Janar Rückenberg   (Estonia)
11   Krunoslav Kuzmic   (Croatia)
12   Ibrahim Onal   (Turkey)
13   Ivan Zivanic   (Serbia)
-   Andreji Andreev   (Bulgaria)
-   Martin Markov   (Bulgaria)
-   Vladimir Platzek   (Czech Republic)
-   Michael Preusse   (Germany)
-   Nodar Tetrashvili   (Georgia)
DQ   Lindover Stanislav   (RU) (had been 1st and overall)
DQ   Filip Teclaw   (PO) (had been 5th)

Classic Masters
1   Giuseppe Brancaccio   (Italy)
2   Zlatko Piralic   (Croatia)
3   Michal Sidik   (Czech Republic)
4   Jose Joqaquin Rodriguez   (Spain)
5   Jaume Llaberia   (Spain)
6   Vladimir Korolkov   (Russia)
7   Aris Hadjipanayi   (Cyprus)
8   Gasper Grom   (Slovenia)

© MuscleMemory